استرس وتغذیه

 استرس ممکن است همه جا باشما باشد. کارشناسان معتقدند یک رژیم غذایی تحریک کننده ونامنظم وآشفته در واقع پیش فاکتوری برای بروز استرس است که معمولا شامل مصرف چای ومیان وعده ها به طور مکرر و نامنظم است. با دنبال کردن یک رژیم غذایی منظم و همچنین انتخاب خوردنی هایی مناسب می توان تا حد امکان استرس روزانه را از خود دور نگه داشت.
یک کارشناس در سایت هول فود کاتالوگ ، فهرستی از مواد غذایی ارائه کرده است که تاثیر بسزایی در دور کردن استرس از انسان دارند ویا به عبارتی آرامبخش هستند.
ماست : ماست بویژه برای فصل تابستان مفید است. چون سبک بوده وهضم آن هم آسان است.دکتر شیفا مارشا، متخصص تناسب اندام در هنددر این باره می گوید: ماست یا هر محصول لبنی دیگرغنی از ماده ای به نام تیروسین است که میزان سروتونین را در مغز افزایش می دهد. به بیانی دیگرپروتئین ها درمحصولات لبنی مقدار سروتونین را که نوروهورمونی در مغز است، افزایش می دهند ودر نتیجه استرس اعصاب را کاهش داده وشما را آرام می سازد.

شکلات تلخ : پزشکان می گویند که مصرف شکلات تلخ از مقدار هورمون استرس می کاهد وسایر آشفتگی های بیوشیمیایی مرتبط با استرس را متعادل می سازد.

مرکبات : مرکبات هم خوردنی های مناسبی برای برطرف کردن استرس هستند. میوه ها حاوی قند طبیعی هستند که ذهن را از استرس خالی می سازند و مرکبات ومیوه های تابستانی تاثیر بیشتری در این زمینه دارند.

بادام درختی: بادام ضد استرس بوده و سرشار از ویتامین B2 و ویتامین E ، منیزیم و روی است. ویتامین های B و منیزیم تاثیر بسزایی در تولید سروتونین دارند که خلق وخوی انسان را تنظیم می کنند واسترس را تسکین می دهند. ویتامین E هم به عنوان یک آنتی اکسیدان مولکول های رادیکال آزاد را که با استرس و بیماری قلبی مرتبط هستند، نابود می سازد.

چای سیاه: چای سیاه ضمن کنترل کالری ها، خلق وخوی شما را نیز بهبود می بخشد. دم کرده بابونه، دم کرده یاسمن وسایر دم کردنی های گیاهی تاثیر شگفت انگیزی روی بدن شما دارند و می توانند مثل یک داروی مسکن عمل کنند.

ماهی: ماهی نیز جزء خوراکی های ضد استرس و آرام بخش است. ماهی منبع غنی از چربی های امگا3 است که حاوی ویتامین های گروه B بویژه B6 و B12 مفید برای مقابله با استرس هستند. در واقع ویتامین B12 یکی از مهم ترین مکمل ها برای ساخت سروتونین به عنوان هورمون شادی در مغز است وکمبود ویتامین B12 می تواند سبب افسردگی شود.

کلم بروکلی : کلم بروکلی ازخوردنی های مفید برای مقابله با استرس است که وقتی به پاستا، برنج ویا سالاد افزوده می شود، تاثیر معجزه آسایی در ایجاد شادی در شما اعمال می کند. کلم بروکلی هم سرشار از ویتامین های گروه B شامل اسید فولیک است که به کاهش ترس، اضطراب و نگرانی و حتی افسردگی به انسان کمک می کنند. فیبر کوجود در کلم بروکلی برای مقابله با یبوست و سندروم روده تحریک پذیر مفید است که این سندرم در واقع حاصل استرس بلند مدت است.

سیر: سیر برای آرام کردن تنش و استرس و نیز کاهش گلوکز خون مفید است. سیر سرشار از آنتی اکسیدان ها است و این مواد در مقابله با استرس بسیار مفید است.


منبع :هفته نامه سلامت

 

 آخرین زمان به روز رسانی:
6 آذر 1391

تعداد بازدید: 2831 مرتبه

| ©1391 تمام حقوق محفوظ می باشد. طراحی و ساخت سماگراف