سیب زمینی تنوری غذای انگلیسی


مواد لازم برای 4 نفر :

سیب زمینی در اندازه متوسط :  5-6 عدد

سبزی * نگینی خرد شده  :  1 استكان

پنیر پیتزا رنده شده  : به مقدار لازم

نمك  :  به مقدار لازم

طرز تهیه :

ابتدا سیب زمینی ها با برس یا سیم ظرفشویی تمیز ، كاملا بشوئید .

به دو روش میتوانید سیب زمینی ها را برشته كنید :

1- دور سیب زمینی ها را با فویل بپوشانید و روی سینی فر بچینید . سینی را در طبقه وسط فر داغ با حرارت 250 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه برشته كنید .

2- در یك قابلمه آلومینیومی (یا از جنس روی ) ، اول به ارتفاع 5 سانتیمتر نمك آشپزی بریزید و بعد سیب زمینی ها را داخل قابلمه بچینید ، بعد تمام سطح سیب زمینی ها را كاملا با نمك آشپزخانه بپوشانید و درب قابلمه را ببندید . قابلمه را روی حرارت قرار دهید و 45 دقیقه صبر كنید تا سیب زمینی ها كاملا برشته شوند . در این مدت چند بار سیب زمینی ها را بچرخانید تا تمام سطح آنها یكدست برشته شود . با این روش پوست سیب زمینی ها كاملا سالم می ماند و سیب زمینی ها علاوه بر برشته شدن ، كمی هم طعم دار میشوند و ظاهر نهایی غذا یكدست میشود . ولی مدت بیشتری نسبت به روش اول زمان لازم است .

بعد از برشته كردن سیب زمینی ها، فویل روی آنها را باز كنید و با نوك چاقو یك + نه چندان عمیق روی سطح سیب زمینی ها ایجاد كنید.

(دقت كنید شكاف ایجاد شده در حدی نباشد كه سیب زمینی را خرد كند)

داخل شكاف ایجاد شده را با مخلوط سبزی پركنید و روی سبزی را با پنیر رنده شده بپوشانید .

دوباره سیب زمینی ها را داخل فویل بپیچید و به مدت 15 دقیقه دیگر سیب زمینی ها را داخل فر با حرارت 120 درجه سانتیگراد برشته كنید.

بعد از این مدت سیب زمینی ها را با همان فویل داخل ظرف سرو بچینید و سرو كنید.

این پیش غذا در انگلیس معمولا همراه ماهی بخارپز شده سرو میشود ولی شما میتوانید كنار انواع غذا، از این پیش غذا استفاده كنید .

 

نكته :

* سبزی این خوراك شامل : پیازچه و جعفری نگینی درشت خرد شده است. نسبت پیاز چه معمولا دو برابر جعفری در نظر گرفته میشود . ولی شما میتوانید بسته به ذائقه خانواده و سبزی ای كه در دسترس دارید، نوع و مقدار سبزی را به دلخواه تغییر دهید .

میتوانید از انواع پنیر برای تهیه این غذا استفاده كنید. ولی توجه داشته باشید كه پنیر گودا برای برشته شدن زیاد مناسب نیست و كاربرد آن بیشتر در انواع سالاد است.

برای مزه دار كردن داخل سیب زمینی میتوانید قبل از ریختن سبزی داخل آن از انواع ادویه ( آویشن، فلفل، نمك، ... ) استفاده كنید .

اگر از روش اول برای برشته كردن سیب زمینی ها استفاده میكنید، توجه داشته باشید كه زمان برشته شدن سیب زمینی ها به نوع سیب زمینی و نوع فر بستگی دارد. مواظب باشید كه به جای سیب زمینی برشته، سیب زمینی ذغالی از فر تحویل نگیرید !!!

لازم به یادآوری است كه از هر دو روش ذكر شده میتوانید به عنوان جایگزین سایر روشهای پختن سیب زمینی برای مصرف در انواع خوراك ( سالاد الویه ، انواع كوكو یا كتلت و ... ) كه نیاز به سیب زمینی پخته دارید استفاده كنید .

معمولا در غذاهایی كه از انواع گوشت ( سفید یا قرمز ) استفاده نمیشود، به طور علمی توصیه شده است كه در صورت امكان از یك نوع پنیر به عنوان جایگزین پروتئین گوشتی استفاده شود .

در این صورت، این غذا با وجود نشاسته موجود در سیب زمینی و پروتیئن موجود در پنیر و احتساب فیبر سبزیجات و عدم استفاده از روغن،‌ تقریبا یك غذای سبك و كامل به حساب می آید و به صرف اندازه و حجم خوراك، در مورد كالری آن قضاوت نكنید !

 

 آخرین زمان به روز رسانی:
6 اسفند 1394

تعداد بازدید: 4065 مرتبه

| ©1391 تمام حقوق محفوظ می باشد. طراحی و ساخت سماگراف