مواد غذایی ضد سرطان

• مواد غذایی غنی از فیبر، غلات کامل سبوس، میوه ها، حبوبات،
• سبزی های نارنجی متمایل به زرد یا سبز تیره
• سبزی های خانواده کلم مانند بروکلی، آب چعندر، هویج، پیاز، سیر

ویتامین های ضد سرطان:
ویتامین A،C ، E ، B12 ،D ، اسید فولیک ، کلسیم

به دلیل اینکه گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است مصرف آن باعث کاهش ابتلا به سرطان لوزالمعده، دهان، مری، معده، کولون، رکتوم وپروستات می شود.

شوید یک آنتی اکسیدان قوی است که سلول های بدن را از آسیب رادیکالهای آزاد حفظ می کند وبه همین دلیل خواص ضد سرطانی دارد. شوید می تواند انوع خاصی از مواد سرطان زا را که در دود سیگار، دود زعال چوب و دود ناشی از سوختن زباله ها وجود دارد ، خنثی کند.

انجیر از سرطان روده جلوگیری می کند. انجیر جلوی رشد سلول های سرطانی را می گیرد. آنتی اکسیدان زیادی نسبت به سایر میوه ها دارد.

عسل و دارچين، درمان كننده سرطان هاي معده و استخوان شناخته شده است.
- براي 1 ماه و 3 بار در روز، 1 قاشق غذاخوري عسل با 1 قاشق چاي خوري پودر دارچين را براي جلوگيري از سرطان مصرف كنيد.

زعفران خواص ضد سرطاني دارا می باشد و به عنوان يك داروي ضد تومور و جمع كننده راديكالهاي آزاد عمل مي‌كند. بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که مواد آنتی اكسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشند. بر اساس نتایج این بررسی بنظر می رسد که استفاده از زعفران، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری می كند و در ترمیم مولكول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.

گردو ضد سرطان است وبا آنتی اکسیدان های آن جوان می مانید.

پوست بادام حاوی ویتامین E می باشد که این ویتامین یکی از انواع آنتی اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان ها جلوی برخی از بیماریها را می گیرند، مانند: سرطان.

سیب تنها مانع از سرطان کولون نیست بلکه به دلیل داشتن کورستین، فلاونوئید ها و فیتو شیمیای ها مانع از فعالیت رادیکال های آزاد می شود. بعلاوه فیتوشیمیایی ها علیه کارسینوژن عمل کرده و به پیشگیری از سرطان کمک می کند و این بدان معنا است که خوردن سیب مانع از بروز سرطان ریه، پروستات و .....می شود.

طی تحقیقاتی لیکوپن هندوانه حتی از لیکوپن گوجه فرنگی هم بیشتر است. لیکوپن باعث کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان بخصوص سرطان پروستات و ریه و معده می گردد.

ادویه های زیر توسط انجمن ملی سرطان به عنوان مواد ضد سرطان معرفی شده است:

پونه، آویشن، رزماری یا اکلیل کوهی، رازیانه، زردچوبه، زیره سیاه، بادیون، گشنیز، زیره سبز و ترخون.

با اندازه گیری میزان آنتی اکسیدان ها مشخص شد، مواد آنتی اکسیدانی موجود درپونه حتی از ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی هم برای سلامتی بدن مفید تر است.

بعضی از انواع مشابه این ادویه جات مانند زیره سبز، رازیانه، ترخون و زیره سیاه حاوی موادی به نام ترپن هستند که مانع از رشد تومورها شده و مقدار کلسترول خون را کاهش می دهند. بویژه ترخون خاصیت ضد سرطانی خوبی دارد.

گردآوری: گروه فایقآخرین زمان به روز رسانی:
30 آبان 1391

تعداد بازدید: 3726 مرتبه

| ©1391 تمام حقوق محفوظ می باشد. طراحی و ساخت سماگراف