خواص حنا

یکی از گیاهان دارویی که از دیر باز در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد حنا است که اکنون نیز با وجود پیشرفت های صنعت داروسازی جایگاه خود را بین مردم حفظ کرده است.

حنا چه بصورت مصرف موضعی وچه به صورت خوراکی در کتاب های طب سنتی ایران وچین بارها وبارها آمده است وبرای آن مصارف متعددی از جمله درمان جذام، یرقان، سنگ کلیه، جرب و غیره ذکر شده است. در طب جدید نیز خاصیت ضد قارچی، ضد باکتریایی، تب بری، ضد التهاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب گیاه حنا به اثبات رسیده است و توانسته جایگاه خود را بعنوان یک گیاه دارویی حفظ کند.

 

ماده رنگی که از حنا بدست می آیددر فراورده های آرایشی کاربرد وسیعی دارد.
رنگ کردن موی سر با حنا، رنگ قهوه ای بلوطی به آن می دهد واگرمو را همزمان با حناونیل رنگ کنند رنگ مو به سیاهی می زند.
جوشانده برگ های خشک حنا به همراه اندکی آب لیمو برای رنگ آمیزی مو استفاده می شود.
برگ های حنا انگشتان ، ناخن ها، دست هاوپاها را به رنگ نارنجی تیره در می آورد وبا ترکیب حنا با گیاهان دیگررنگ قرمز تند به دست می آید. معمولا گرد نرم حنا بصورت خمیری مصرف می شود. به علت خواص گندزدایی و قابض بودن حنا در تولید تونیک های پوست و مونیز آن را مصرف می نمایند.

در بازار ایران بطور سنتی آنچه به نام رنگ حنا در عطاری ها به فروش می رسدمخلوط حنا با گرد برگ خشک شده گیاه نیل است. می توان از مخلوط کردن حناوآب به همراه اندکی بهار نارنج، خمیری به دست آورد که باید برای رنگ کردن مو اکثراچند ساعت بر روی موها قرار داد وبرای ایجاد رنگ حنای روشن نیز می توان حنا وآب اکسیژنه ( به میزان بیست حجم) را بطود متناوب مصرف نمود.

شامپوهای محتوی عصاره حنا سالهاست که جای خود را بخوبی در بین مردم باز کرده است. این شامپوها با توجه به خواص متعدد گیاه حنا دارای فواید بسیاری است . از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1- تقویت رشد مو وجلوگیری از ریزش آنها
2- پیشگیری ودرمان خارش سر و شوره
3- دارا بودن اثرات ضد قارچی، میکروبی و ویروسی
4- از بین بردن چربی زاید مو
5- جلوگیری از تعریق زیاد

تمامی این موارد موجب مقبولیت روزافزون حنا وگرایش تولید کنندگان محصولات بهداشتی وآرایشی به سمت تولید آن است.

عوارض جانبی

باید توجه داشت به صرف گیاهی بودن ، نباید یک ماده رابه هرشکلی مصرف نمود. حنا در عین حالی مه بسیار مفید است می تواند زیان آور نیز باشد.

حنا برای حلق و ریه زیان آور است و لذا باید به همراه کتیرا خورده شود. مقدار مجاز خوردن حنا 5 گرم است و مصرف بیشتر آن خطرناک است.

حساسیت تماسی، آسم، سقط جنین واثر سوء بر روی حلق و ریه عوارض دیگر حنا هستند. به هنگام کار با گیاه حناباید دقت کردتا از ورود آن به چشم جلوگیری شود.

 آخرین زمان به روز رسانی:
29 آبان 1391

تعداد بازدید: 14056 مرتبه

| ©1391 تمام حقوق محفوظ می باشد. طراحی و ساخت سماگراف