طرز تهیه کاچی

 

مواد لازم :

- آرد برنج، یك قاشق سوپ‌خوری
- آرد گندم، یك پیمانه
- كره، 100 گرم
- شكر، 2 پیمانه
- گلاب، یك استكان چای‌خوری كوچك
- زعفران ساییده‌شده، یك قاشق مرباخوری
- آب، 3 پیمانه

 


طرز تهیه:
1 - ابتدا در یك قابلمه استیل آب و شكر ریخته و روی حرارت ملایم اجاق‌گاز قرار دهید و مرتب هم بزنید تا شكر در آب حل شود، سپس زعفران را اضافه كنید و بعد از گذشت چند دقیقه، گلاب را بیفزایید. بعد از اینكه شیره حالت قوام یافته پیدا كرد، شعله اجاق‌گاز را خاموش كنید.
نكته1: شیره قوام یافته باید مانند شیره مربا غلیظ و كشدار شود.
نكته2: گلاب را در مرحله پایانی قوام‌آمدن شیره اضافه كنید تا عطر آن از بین نرود.
2 - كره را در یك قابلمه متوسط ریخته و روی حرارت ملایم اجاق‌گاز قرار دهید. پس از اینكه كره آب شد، آرد گندم را بیفزایید و مرتب هم بزنید تا آرد تغییررنگ پیدا كرده و طلایی متمایل به قهوه‌ای شود.
حالا نوبت به اضافه‌كردن آرد برنج است. پس از اینكه آرد برنج را نیز افزودید، مخلوط آردی را روی حرارت ملایم اجاق‌گاز آن‌قدر هم بزنید تا مخلوط سرخ شود.
نكته: برای اینكه از كافی‌بودن میزان سرخ‌شدن این مخلوط آردی مطمئن شوید، با یك قاشق چای‌خوری كمی از آرد سرخ‌شده را داخل آب بریزید؛ اگر حباب از آن خارج شد، به معنای سرخ‌شدن آرد است.
3 - پس از آماده‌شدن آرد، شیره را به آن اضافه كنید و مرتب آن را روی شعله ملایم اجاق‌گاز هم بزنید. این مدت زمان حداقل یك‌ربع به طول می‌انجامد.
4 - در این مرحله باید كاچی را دم كنید. بنابراین قابلمه را روی شعله‌پخش‌كن قرار داده و روی در آن دم‌كنی بگذارید. حالا اجازه بدهید تا حدود نیم ساعت الی 45دقیقه كاچی دم بكشد. بعد از این مدت آن را در ظرف موردنظر بریزید و سرو كنید.
نكته: غلظت كاچی باید مانند فرنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد

منبع: آکاایرانآخرین زمان به روز رسانی:
29 آبان 1391

تعداد بازدید: 4394 مرتبه

| ©1391 تمام حقوق محفوظ می باشد. طراحی و ساخت سماگراف